Ndërlidhjet

Terroristi boshnjak dënohet me burgim të përjetshëm


Ilustrim
Drejtësia e Shteteve të Bashkuara ka dënuar me burgim të përjetshëm Adis Medunjaninin, për shkak të planifikimit të një sulmi vetëvrasës së metronë e Nju Jorkut, më 2009.

Gjatë leximit të vendimit përfundimtar në një gjykatë të Bruklinit është thënë se Medunjanin “ka dashur të martirizojë veten dhe të vrasë njojurkezë të pafajshëm, në kuadër të planit të Al Kaidës për të përhapur terror”.

Medunjanin, me prejardhje boshnjake, është arrestuar në shtator të vitit 2009.
XS
SM
MD
LG