Ndërlidhjet

Grubjeshiq anulon vizitën në Zagreb


Zëvendëskryeministrja e Serbisë, Suzana Grubjesghiq.
Zëvendëskryeministrja e Serbisë, Suzana Grubjesghiq, ka anuluar vizitën në Zagreb, të planifikuar për 27 nëntor, për shkak të lirimit të ish-gjeneralëve kroatë të luftës, Ante Gotovina dhe Mlladen Markaç, nga Tribunali i Hagës

Grubjeshiq do të merrte pjesë në një takim për zgjatjen e protokollit të bashkëpunimit me Kroacinë në procesin e integrimit evropian. Ky protokoll është nënshkruar në vitin 2009 dhe skadon më 2013.

“Nuk është koha e duhur dhe as rrethanat e atmosfera. Nuk do të ndjehesha rehat në një atmosferë që është e keqe për serbët dhe Serbinë”, ka thënë Grubjeshiq për mediat serbe.

Tribunali i Hagës ka liruar javën e kaluar Gotovinën dhe Markaçin, të cilët akuzoheshin për dëbimin me forcë të serbëve nga Krajina e Kroacisë, gjatë luftës së viteve 1990.

Vendimi ka nxitur zemërimin e autoriteteve serbe. Nacionalistët serbë kanë protestuar të shtunën në Beograd, duke kërkuar nga qeveria që të heqë dora nga procesi i integrimit në BE.

Grubjeshiq ka thënë sot se Serbia nuk do të zmbrapset nga rruga evropiane e as nga dialogu me Kosovën.
XS
SM
MD
LG