Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Kazakistani kërkon mbylljen e disa grupeve opozitare dhe mediumeve


Kanali televiziv kazak, "K-plus" (Pamje nga You Tube)
Autoritetet kazake duan që t’i emërojnë dy grupe opozitare dhe disa media si ekstremiste dhe duan që t’i ndalojnë ato.

Zëdhënësi i Prokurorit të Përgjithshëm të Kazakistanit, Nurdaulet Suindikov e bëri këtë njoftim sot para gazetarëve.

Zyra e Prokurorit Almaty ka kërkuar nga një gjykatë që të mbyllen partia opozitare e paregjistruar e Alghas, pastaj Lëvizja e Frontit Popullor, televizioni satelitor K Plus dhe disa faqe të internetit.
XS
SM
MD
LG