Ndërlidhjet

Tre të vrarë dhe mbi 90 të plagosur në Afganistan


Afganistan
Të paktën tre persona janë vrarë dhe mbi 90 të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës në provincën Vardak të Afganistanit.

Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë Ghullam Farooq Mukhles, kreu i Departamentit të Shëndetësisë në Vardak.

Përgjegjësinë për shpërthimin e kanë marrë talibanët.

Një zëdhënës i tyre ka thënë sulmi është kryer për t’iu hakmarrë Qeverisë afgane, e cila të mërkurën ka ekzekutuar katër talibanë të burgosur.

Burimet zyrtare thonë se shpërthimi i sotëm ka ndodhur në afërsi të një objekti, i cili shërben për trajnime të policisë dhe ushtarëve afganë.
XS
SM
MD
LG