Ndërlidhjet

Egjipt: Opozita kërkon anulimin e dekretit “diktatorial”


Protestuesit në Kajro ikin nga policia speciale gjatë përleshjeve në Sheshin Tahrir
Në Egjipt kanë vazhduar protestat kundër presidentit Muhammed Morsi, pas dekretit të tij për zgjerimin e pakufizuar të autoritetit të tij.

Disa qindra demonstrues janë tubuar mbrëmë vonë afër Gjykatës Supreme në kryeqytetin Kajro, ndërsa raportohet se forcat e sigurisë kanë hedhur gaz lotsjellës për t’i shpërndarë ata.

Më herët, një asociacion i gjyqtarëve të Egjiptit ka bërë thirrje për “pezullimin e punës në të gjitha gjykatat dhe prokuroritë” në shenjë proteste ndaj dekretit të Morsit, të cilin gjyqtarët e kanë vlerësuar si “sulm i egër kundër gjyqësisë egjiptiane”.

Dekreti i publikuar të enjten, nuk lejon ankesa juridike ndaj vendimeve të presidentit, derisa të zgjedhet përbërja e re e parlamentit.

Lideri i njohur opozitar, Muhammad El Baradei, tha se me presidentin nuk mund të ketë dialog, derisa të mos anulohet dekreti “diktatorial”.
XS
SM
MD
LG