Ndërlidhjet

Sfidat e përbashkëta BE- Azi Qendrore


Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Catherine Ashton dhe ministri i Jashtëm krigiz Erlan Abdyldaev, Bishkek, 27 nëntor 2012
Shefja e politikës së Jashtme e BE-së, Catherine Ashton gjendet në kryeqytetin kirgiz, që është ndalesa e parë e turneut të saj në Azinë Qendrore.

Në një konferencë për gazetarë në Bishkek, Ashton tha se Bashkimi Evropian dhe Azia Qendrore “ndajnë sfida të përbashkëta” dhe diskutoi potencialin e madh për tregti.

Ashton ka zhvilluar biseidme me presidentin Kirgiz Almazbek Atambaev.

Ajo do të udhëtojë të mërkurën në Uzbekistan, para se të shkojë në Taxhikistan dhe Kazakistan.

Human Rights Watch ka kërkuar nga Ashton që ta përdorë këtë turne për t’iu kërkuar autoriteteve lokale lirimin e aktivistëve të burgosur.
XS
SM
MD
LG