Ndërlidhjet

OKB kërkon përgjegjshmëri ndaj kërkesës palestineze


Selia e OKB-së, Nju Jork
Me gjithë mbështetjen për një shtet palestinez, Kombet e Bashkuara të martën u bënë thirrje qeverive që të shikojnë pasojat para votimit të njohjes së shtetësisë së tillë.

“Një shtet palestinez është tejet i vonuar dhe është çelësi për të adresuar aspiratat legjitime të të dy popujve (palestinezëve dhe izraelitëve) dhe është tepër i rëndësishëm për stabilitetin e rajonit”, citon DPA, Robert Serrin, i dërguari i OKB-së për procesin e paqes në Lindjen e Mesme.

“Sekretari i përgjithshëm i OKB-së shpreson se të gjithë të shqetësuarit do të shikojnë pasojat e secilit vendim që ata e marrin me përgjegjësi,” tha Serri në një mbledhje të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, para votimit të së enjtes.
XS
SM
MD
LG