Ndërlidhjet

Shpërthime afër Damaskut, 20 të vrarë


Jaramana, Siri 28 nwntor, 2012
Aktivistët sirianë thanë se të paktën 20 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga shpërthimi i dy makinave bombë në periferi të Damaskut.

Media shtetërore tha se “terroristët” qëndrojnë prapa sulmeve në distriktin lindor të Jaramanas.

Në ditët e fundit janë zhvilluar luftime të egra përreth Damaskut.

Raportet thonë se milicët pro-qeveritarë kanë ngritur grupe të armatosura në Jaramanan e banuar kryesisht nga të krishterë dhe druzë, me qëllim të mbrojtjes së zonës nga kryengritësit.

Në muajin e kaluar, një makinë bombë ka vrarë 11 persona në këtë pjesë.

Aktivistët vlerësojnë se më shumë se 40 mijë njerëz kanë vdekur që nga kryengritja kundër presidentit Bashar al-Assad, që filloi në mars të vitit 2011.
XS
SM
MD
LG