Ndërlidhjet

Ban "i tmerruar" nga dhuna në Siri


Ban Ki-moon
Sekretari i Përgjithshëm i OKB Ban Ki-moon tha se konflikti 20-mujor në Siri, ka arritur “nivele të reja të tmerrshme të brutalitetit dhe dhunës.”

Ban dhe ndërmjetësi ndërkombëtar, Lakhdar Brahimi, iu drejtua Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, në debatin mbi kryengritjen kundër presidentit Bashar al-Asad.

Në konflikt janë vrarë 40 mijë njerëz - shumica civilë.

Ban tha se ai është i “tronditur dhe i pikëlluar” nga vrasjet e pamëshirshme.

Ban tha se ai pret që numri i refugjatëve - aktualisht rreth 480 mijë, në vitin e ardhshëm të rritet në 700 mijë.

Brahimi tha se Siria ka rrezik të shndërrohet në një shtet të dështuar.
XS
SM
MD
LG