Ndërlidhjet

Lirimi i Haradinajt “pengon” aktivitetet e Nikolliqit


Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq.
Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, nuk do të marrë pjesë në samitin e shefave të shteteve të rajonit, i cili pritet të mbahet në Budvë të Malit të Zi, më 4 dhjetor.

Si arsye të mungesës së Nikolliqit, mediat serbe citojnë vendimin e Trubunalit të Hagës për të liruar nga të gjitha akuzat ish-komandantin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe të dy bashkëluftëtarët e tij.

Po sipas këtyre mediave, në këtë samit është e ftuar edhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.
XS
SM
MD
LG