Ndërlidhjet

Protestuesit serbë mblidhen në Jarinë


Mitrovicë
Disa dhjetëra serbë janë mbledhur sot në Jarinë, për të shprehur pakënaqësinë e tyre ndaj bisedimeve që po zhvillohen sot në Bruksel, mbi zbatimin e marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit.

Marrëveshja në fjalë pritet të nis së zbatuari më 10 dhjetor të këtij viti.

Protesta thuhet se po mbahet në zonën e ndërmjetme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, më saktësisht në magjistralen Leposaviq – Rashkë.

Protestuesit kanë nisur të tubohen me makina në drejtim të Jarinës, pasi janë dëgjuar sirenat që në orët e hershme të mëngjesit.

Në këtë pjesë të territorit të Kosovës, sirenat rëndom shërbejnë si thirrje për protestë.

Nuk ka ende asnje njoftim zyrtar nga autoritetet e rendit në Kosovë mbi këtë tubim të sotëm.
XS
SM
MD
LG