Ndërlidhjet

Netanyahu falënderon Çekinë për votën kundër në OKB


Kryeministrat e Izraelit dhe Çekisë, Benjamin Netanyahu dhe Petr Necas.
Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka takuar liderët çekë në Pragë, për t’i falënderuar personalisht për votën e tyre kundër kërkesës së palestinezëve për statusin e shtetit joanëtar në Kombet e Bashkuara.

Netanyahu, duke folur në një konferencë për media pas takimit me kryeministrin çek, Petr Necas, ka thënë se Republika e Çekisë “është e përkushtuar për paqe”.

Çekia ka qenë i vetmi vend i Bashkimit Evropian që ka votuar kundër kërkesës palestineze, të cilën e kanë mbështetur 138 shtete.

Izraeli thotë se shtetësia palestineze duhet të negociohet në bisedime direkte me izraelitët dhe jo me veprime të njëanshme.

Netanyahu vazhdon udhëtimin drejt Gjermanisë.
XS
SM
MD
LG