Ndërlidhjet

Berlusconi fajëson Gjermaninë për krizën italiane


Silvio Berlusconi...
Derisa përgatitet për fushatë të ashpër zgjedhore, ish kryeminsitri Silvio Berlusconi, ia ka lënë fajin për krizën në Itali- Gjermanisë dhe kancelares së saj, Angela Merkelit, raporton DPA.

Berluskoni, që ka bërë të ditur se do të rikthehet në politikë, ka thënë në njërin nga kanalet e tij televizive, se kur ka marrë pjesë më parë në samitet e BE-së, gjithmonë “i ka kudërshtuar kërkesat gjermane.

Ai ka kritikuar pasardhësin e tij, Mario Montin, për të cilin ka thënë se qasja e tij pro-gjermane ka thelluar edhe më tej receisonin në Itali.

Gjermania është një nga vendet e BE-që që kanë qenë e ashpër me vendet evopiane të prekura nga kriza, duke iu kërkuar që të miratojnë masa të ashpra kursimi.
XS
SM
MD
LG