Ndërlidhjet

SHBA: Fronti al-Nusrah në Siri cilësohet si grup terrorist


Ndërtesa të dëmtuara nga luftimet në Siri në një lagje të Damaskut
Shtetet e Bashkuara e kanë cilësuar Frontin al-Musrah në Siri si grup i jashtëm terrorist, duke thënë se ai është një ekuivalent i al-Kaidës në Irak.

Në një kumtesë, Departamenti amerikan i shtetit i ka ndaluar të gjitha transakcionet me këtë grup dhe i ka bllokuar fondet që i takojnë këtij grupi në Shtetet e Bashkuara, duke thënë se “kishte synuar ta portretizoj vetëveten si pjesë e opozitës legjitime siriane, derisa në fakt, ishte një përpjekje nga al-Kaida në Irak për t’i rrëmbyer përpjekjet e popullit sirian, për qëllimet e veta të këqia”.

Mëtutje, thuhet se al-Nusrah kishte ndërmarrë afro 600 sulme në gjithë Sirinë, prej muajit nëntor të vitit 2011.

Poashtu, Departamenti i Thesarit i Shteteve të Bashkuara ka vendosur sanksione kundër dy “liderëve të lartë” të grupit al-Nusrah, Maysar Ali Musa Abdallah al-Juburi dhe Anas Hasan Khattab, dhe ndaj dy grupeve militante, për të cilat thuhet se kontrollohen nga presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad.
XS
SM
MD
LG