Ndërlidhjet

Time përzgjedh Obamën "Person të vitit"


Barack Obama
Revista amerikane Time ka emëruar presidentin e rizgjedhur amerikan Barack Obamën si personin e vitit për 2012- hera e dytë që i jep atij këtë nder.

Revista tha se SHBA gjendet në mes të ndryshimeve të mëdha kulturore dhe demografike dhe Obama është "simbol edhe arkitekt i kësaj Amerike të re”.

Time ka nisur përzgjedhjen e “personit të Vitit” në vitin 1927 dhe ka përzgjedhur burra, gra apo grupe për çdo vit.

Një vit zgjodhi kompjuterin për këtë titull.

Në vitin 1999 titulli është ndërruar në “personi I Vitit, për t’u bërë më gjithëpërfshirës.
XS
SM
MD
LG