Ndërlidhjet

Karzai i gëzohet largimit të trupave britanike


Hamid Karzai
Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai ka mirëpritur lajmin se trupat britanike do të lënë këtë vend gjatë vitit të ardhshëm.

Në deklaratën e lëshuar nga zyra e Karzai-it gjatë ditës së mërkurë, thuhet se presidenti e ka quajtur këtë vendim si të “kohës së duhur” dhe ka thënë se “ frocat popullore afganistaneze janë të gatshme që të ofrojnë siguri dhe të mbrojnë vendit e tyre”.

Gjatë të mërkurës, kryeministri i Britanisë së Madhe David Cameroon ka deklaruar se vendi i tij do të bëjë tërheqjen e 3800 trupave që është gjysma e ushtarëve që janë duke shërbyer aktualisht në Afganistan.
XS
SM
MD
LG