Ndërlidhjet

Bota shënon fundin e kalendarit të Majave


Meksike
Njerëzit në mbarë botën po shënojnë përfundimin e kalendarit majan, ngjarje kjo që interpretohet në masë të madhe si paralajmërim për fundin e botës.

Turma të mëdha u mblodhën në zonat arkeologjike majane në Meksikë dhe në Amerikën Qendrore për ta shënuar këtë ditë.

Të tjerët, nga frika e ngjarjeve kataklizmike u strehuan në bunkerë dhe fshatra malore të njohura si zona të mbrojtura që i mbijetojne një apokalipsi.

'Profecia a majaneve, sic e interprtojne disa gjithashtu ka frymëzuar ngjarjet në të gjithë botën, ku shumë restorante ofrojnë darka dhe ahengje qe kane per teme apokalipsin.

Studiuesit kanë theksuar se fundi i kalendarit Mayan nuk parashikon ndonjë katastrofë, por thjesht shënon fillimin e një kalendar të ri.
XS
SM
MD
LG