Ndërlidhjet

SHBA sanksionon kompanitë iraniane të armëve


Foto Ilustruese
Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë vënë sanskione financiare katër kompanive nga Irani dhe një individi që janë të përfshirë në një program shtetëror të armëve.

Thesari i Departamentit amerikan, ka deklaruar të premtën se ka ndaluar të gjitha transaksionet brenda shtetit dhe se ka ngrirë të gjitha pasuritë e mbajtura në SHBA nga, kompania SAD export-import, Grupi të industrisë kimike dhe zhvillim të materialeve, Organizatës së industrisë detare si dhe drejtorit të saj, Mustafa Esbati.

Doostan International Company është sanksionuar për mbështetjen e Organizatës së industrisë ajrore të Iranit, e cila është identifikuar më parë nga Uashingtoni si një veprimtari që merrët me shkatërrimin në masë të armëve.

SAD gjithashtu thuhet se ka transportuar armë për Qeverinë e Sirisë.
XS
SM
MD
LG