Ndërlidhjet

SHBA: Irakut furnizohet me anije dhe aeroplanë transportues


Aeroplani transportues C-130J
Marina e Shteteve të Bashkuara e ka furnizuar Irakun me dy anije.

Në njoftimin e sotëm të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Irak, thuhet se anijet i ishin dorëzuar Irakut më 20 Dhjetor, sipas Marrëveshjes Kornizë për Bashkëpunim Strategjik.

Anijet me gjatësi 60 metra janë përshkruar si “multifunksionale” dhe “të afta për mbështëtje të gjërë për operacionet e marinës së Irakut”.

Ato kanë për qëllim rritjen e sigurisë në ujërat territoriale të Irakut dhe mund të ndihmojnë në rast të rrjedhjes së naftës ose në situata të tjera emergjente.

Më herët këtë muaj, Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Irakut tre aeroplanë transportues C-130J.

Ambasada amerikane tha se tre aeroplanë transportues të tjerë pritet të dërgohen në Irak “në të ardhmen e afërt”.
XS
SM
MD
LG