Ndërlidhjet

Alarm për shpërthim vullkani në Kili


Ilustrim
Autoritetet në Kili kanë lëshuar një alarm të kuq në zonën përreth vullkanit Copahue, pasi aktiviteti sizmik ka dhënë indikacione se shpërthimi i tij mund të ndodhë shumë shpejt.

Të shtunën, vullkani ka nisur të lëshojë hir dhe gaz. Zyrtarët kanë thënë se deri më tash nuk ka pasur nevojë për evakuim të banorëve.

Në rajonin e lokalizuar pranë maleve Ande jetojnë vetëm disa mijëra njerëz. Vullkani Copahue, me një gjatësi pre 2.995 metrash, shrihet pranë kufirit me Argjentinën.
XS
SM
MD
LG