Ndërlidhjet

SHBA: Ka vdekur gjenerali Schwarzkopf


Norman Schwarzkopf
Norman Schwarzkopf, gjenerali amerikan që e komandoi koalicionin ndërkombëtar, i cili i dëboi forcat e Irakut nga Kuvajti në vitin 1991, ka vdekur.

“Normani i stuhishëm”, siç ishte i popullarizuar dhe i njohur në Shtetet e Bashkuara, ka vdekur në moshën 78 vjeçare.

Ai vdiq dje në Tampa të Floridës, ku kishte shërbyer së fundit si kryesues i Komandës Qendrore të Shteteve të Bashkuara.

Në njoftim për vdekjen e tij thuhet se ish presidenti amerikan, George Bush i vjetri, dhe e shoqja Barbara, kanë shprehur ngushëllime për vekjen e gjeneralit Schwarzkopf, duke thënë se ai “ishte patriot i vërtetë amerikan dhe njëri nga liderët më të mëdhenjë ushtarak të gjeneratës së tij”.

Në vitin 1991, gjatë presidencës së Bushit, gjenerali u bë i famshëm për udhëheqjen e operacionit Stuhia Shkretëtirë, me të cilin Kuvajti u çlirua nga forcat e diktatorit irakian, Saddam Hussein.

Gjatë Luftës në Vietnam, i ndjeri Schwarzkopf ishte nderuar si ushtar i luftës.
XS
SM
MD
LG