Ndërlidhjet

Protesta antiqeveritare në Irak


Nga protestat kundër kryeministrit Nuri al-Maliki...
Mijëra njerëz kanë protestuar në Irak, në valën e demonstrave kundër kryeministrit të vendit.

Protestat kanë zënë vend në Bagadad, Salahedin, Mosul, Kirkuk dhe qytete të tjera.

Protestuesit, shumica nga ta arabë sunitë, thonë se qeveria e Nuri al-Malikit diskriminon dhe zbaton politika të padrejta ndaj sektit të tyre.
XS
SM
MD
LG