Ndërlidhjet

Abbas: Jo Autoriteti Palestinez, por “Shteti i Palestinës”


Mahmoud Abbas
Lideri palestinez, Mahmoud Abbas, e ka urdhëruar qeverinë e tij që zyrtarisht ta ndërroj emrin nga Autoriteti Palestinez në “Shteti i Palestinës”.

Zoti Abbas tha sot se vulat dhe dokumentet e tjera tash do ta kenë emrin e ri.

Në kumtesën nga zyra e tij theksohet se ndryshimi i emrit është një hap në drejtimin kah “pavarësia reale”, megjithqë Izraeli ende e ka nën kontroll pjesën më të madhe të Bregut Perëndimor.

Urdhëri i fundit i presidentit Abbas, u bë pas vendimit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që ta përmirësoj statusin e palestinezëve në “shtet vëzhgues joanëtar”.

Këtë vendim OKB-ja e mori në muajin nëntor.
XS
SM
MD
LG