Ndërlidhjet

Vulin: Viti 2013 - vit i ndryshimeve të mëdha


Aleksandar Vulin
Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Aleksandër Vulin dhe Peshkopi Teodosje, gjatë ceremonialit të ndezjes së gjetheve të thara në pjesën veriore të Mitrovicës, kanë thënë se ky vit do të jetë vit i vendimeve të mëdha.

Vulin, gjatë natës së Krishlindjeve Ortodokse serbe, ka thënë se viti i cili është para neve është periudhë kur serbët do të zbulojnë se çfarë do të thotë që të jenë sërish “një” dhe të mos jenë të ndarë nëpër territorin e Kosovës.

Vulin me të mbërritur në Mitrovicë të dielën vonë, tha se ky vit do të mbahet mend si viti në të cilin "ne kemi rënë dakord për Kosovën".

"Unë dua që ky të jetë viti i unitetit në të cilën ne tregojnë se Serbia nuk do të merret me mbijetesë, por se ajo erdhi këtu për të qëndruar," tha ai, transmetojnë mediat serbe.

Vulin ka thënë se Serbia nuk do të zvogëlojë prezencën e saj në Kosovë dhe se nuk do të ndalojë funksionimin e institucioneve të saj.
XS
SM
MD
LG