Ndërlidhjet

Lirohen qindra të burgosur në Gjeorgji


Gjeorgji...
Rreth 190 të burgosur janë liruar nga burgjet në Gjeorgji si pjesë e një amnistie që hyri në fuqi të dielën.

Të liruarit njiheshin si të burgosur politikë nga parlamenti. Rreth 3 mijë të burgosur pritet të lirohen si pjesë e aministisë.

Të liruarit e së dielës ishin dënuar për pjesëmarrje në veprime politike të opozitës në mes vitit 2005 dhe 2011.

Disa ishin dënuar se kishin spiunuar për Rusinë.

Presidenti Mikheil Sakashvili vuri veto më 27 dhjetor mbi një pjesë “të të burgosurve politikë”, por parlamenti e anuloi veton të nesërmen.
XS
SM
MD
LG