Ndërlidhjet

Reçak: Katërmbëdhjetë vjet nga masakra e Reçakut


Reçak, foto nga arkivi
Sot mbushen 14 vjet që prej ngjarjeve të përgjakshme në fshatin Reçak të komunës së Shtimes, kur forcat serbe të sigurimit atëbotë patën vrarë 45 civilë shqiptarë.

Ish shefi i Misionit vëzhgues të OSBE-së, ambasadori Uilliam Ualker, këtë ngjarje e pati cilësuar si "krim kundër njerëzimit".

Masakra e Reçakut njihet si një nga ngjarjet kryesore që ka shënuar kthesë në diplomacinë ndërkombëtare në raport me Serbinë dhe Kosovën, duke i paraprirë proceseve që çuan deri tek fushata e bombardimeve të NATO-s
XS
SM
MD
LG