Ndërlidhjet

Koalicioni i Merkel, humb në zgjdhjet shtetërore


Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel
Opozita e qendrës së majtë të Gjermanisë ka marr një fitore të ngushtë ndaj koalicionit të kancelares Angela Merkel në zgjedhjet e shumicës së shteteve.

Opozitarët e Social Demokratëve dhe Partisë së Gjelbër kanë fituar shumicën e ulseve në legjislativin e Saksonisë së Ulët.

Fitorja e këtyre të fundit, ka larguar koalicionin e Merkelit të përbërë nga Bashkimi Kristiano-Demokrat dhe Demokratët e Lirë pro-tregut, të cilët kanë udhëhequr me këtë rajon veriperëndimor për 10 vite dhe të cilët po ashtu përbëjnë edhe qeverinë nacionale.

58 vjeçarja Merkel, do të kërkojë edhe një mandat të ri 4 vjeçar në zgjedhjet parlamentare të cilat pritet të mbahen në shtator të këtij viti. Merkel dhe partia e saj janë ranguar mirë në zgjedhjet nacionale, por, opozita ka thënë se zgjedhjet në Saksoninë e Ulët, janë tregues për ato të përgjithshme.
XS
SM
MD
LG