Ndërlidhjet

SHBA: Filloi senaca e konfirmimit për senatorin Kerry


Senatori John Kerry duke dëshmuar para një komiteti të Senatit të Shteteve të Bashkuara
Senatori amerikan, John Kerry, demokrat nga Masaçusetsi, që është i nominuari i presidentit, Barack Obama, për sekretar të shtetit të ardhshëm, e ka filluar dëshminë në Komitetin për Marrëdhënie të Jashtme të Senatit.

Pritet që zoti Kerry me lehtësi ta fitoj miratimin nga ky komitet, të cilin ai e ka kryesuar gjatë katër viteve të fundit.

Në komentet e tij të përgatitura, John Kerry, ka shprehur nevojën që Shtetet e Bashkuara t’i kenë financat e tyre në rregull, në mënyrë që ta mbajnë rolin e liderit në mbarë botën.

Ai tha, poashtu, se politika amerikane ndaj Iranit duhet të jetë “parandaluese” dhe “jo kufizuese”.

Uashingtoni e akuzon Iranin se po punon për zhvillimin e kapacitetit për prodhim të armatimit atomik. Këtë akuzë Teherani e kundërshton.

John Kerry duhet të miratohet nga Senati i plotë.
XS
SM
MD
LG