Ndërlidhjet

Çeki: Filloi rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale


Pamje nga Praga
Në Çeki ka filluar rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, që konsiderohen zgjedhjet e para direkte në historinë e këtij vendi.

Voutesit duhet të zgjedhin ndërmjet dy kandidatëve: ish kryeministrit, Millosh Zeman, dhe ministrit aktual të punëve të jashtme, Karel Schwarzenberg.

Në rundin e parë më 11 dhe 12 janar, këta dy kandidatë dolën në vendin e parë (Zeman) dhe në të dytin (Shwarzenberg).

Deri tash presidentin e ka zgjedhur parlamenti.
XS
SM
MD
LG