Ndërlidhjet

EURO 2020 mbahet në 13 qytete


Ilustrim
Euro 2020 do të mbahet në 13 qytete në disa vende në të gjithë kontinentin.

UEFA, duke zbuluar planet e para konkrete kohore për kampionatin, tha se dymbëdhjetë qytete do të organizojnë tri ndeshje të grupeve, ndërsa njëri shtet ndeshjet që arrijnë në finale.

Asnjëri shtet mikpritës nuk do ta ketë të garantuar kualifikimin dhe vendet se ku do të zhillohen ndeshjet do të zgjedhen në shtator të 2014-ës.

Shtetet duhet të konfirmojnë ofertat e tyre deri në shtator të këtij viti.

Duke hequr dorë nga format tradicionale, organi qeverisës evropian i futbollit evropian votoi në dhjetor që të organizojë kampionatin në qytete në të gjithë kontinentin dhe jo një apo dy vendet pritëse.
XS
SM
MD
LG