Ndërlidhjet

Çekët zgjedhin sot presidentin


Zeman dhe Schwarzenberg
Në Republikën Çeke sot mbahet dita e dytë e balotazhit presidencial, e cila do të jetë vendimtare për presidentin e ardhshëm të shtetit.

Në garë janë ish-kryeministri Millosh Zeman dhe ministri aktual i Punëve të Jashtme, Karel Schwarcenberg.

Kjo është hera e parë që çekët zgjedhin direkt presidentin në historinë e shtetit të pavarur të Çekisë.
XS
SM
MD
LG