Ndërlidhjet

Medvedev fajëson njësoj qeverinë dhe kryengritësit sirian


Kryeministri i Rusisë, Vladimir Putin
Kyreministri i Rusisë Dmitry Medvedev ka thënë se presidenti i Sirisë Bashar al-Assad ka bërë një gabim “fundamental, ose fatal” duke mos i zbatuar reformat politike për tu tërhequr më shpejtë në opozitë.

Në një intervistë të gjatë në CNN, Medvedev theksoi se populli sirian duhet përfundimisht të vendosë për fatin e Asadit.

Ai ka fajësuar në mënyrë të barabartë qeverinë dhe kryengritësit për luftimet në Siri, pasi që sipas tij, “opozita atje ka elemente të radikalizmit islamik”.

Medvedev tha gjithashtu se ai nuk ka kërkuar një mandat të dytë si president për shkak se ai nuk dëshiron të krijojë një ndarje brenda "forcës politike", të përfaqësuar nga ai dhe presidenti Vladimir Putin.
XS
SM
MD
LG