Ndërlidhjet

Egjipt: Vazhduan përleshjet ndërmjet policisë e protestuesve


Pamje nga trazirat në Port Said
Protestuesit dhe policia janë përleshur në kryeqytetin Kajro, derisa në tri qytete të tjera të Egjiptit është shpallur gjendje e jashtëzakonshme.

Sot herët në mëngjes, policia ka hedhur gaz lotsjellës kundër protestuesve, që gjuanin me gurë afër Sheshit Tahrir në Kajro.

Raportohet se një person është vrarë.

Kjo është dita e pestë e njëpasnjëshme e dhunës në Egjipt.

Presidenti Morsi ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në qytetet Port Said, Ismailia dhe Suez.

Këto rajone ishin goditur më së tepërmi nga vala e fundit e dhunës, me ç’rast janë vrarë së paku 50 vetë.

Dhuna shpërtheu pasi një gjykatë i dënoi me vdekje disa simpatizues të futbollit për shkak të trazirave vdekjeprurëse në Port Said, vitin e kaluar.

Zoti Morsi ka kërkuar dialog kombëtar me opozitën për diskutimin e krizës së fundit.
XS
SM
MD
LG