Ndërlidhjet

Seuli dërgon satelit në hapësirë


Lëshimi i satelitit...
Koreja e Jugut ka nisur me sukses një satelit në hapësirë, për herë të parë nga toka e saj.

Kjo ndodh vetëm pak javë pasi rivali i saj, Koreja e Veriut, ka lëshuar satelit në orbitë.

Sateliti i Jugut do të mbledhë të dhëna mbi rrezatimet kozmike dhe thuhet se ka një vit jetëgjatësi operacionale.

Kjo ka qenë përpjekja e tretë e Seulit për lansimin e satelitit, pasi dy të parat kanë dështuar më 2009 dhe 2010.
XS
SM
MD
LG