Ndërlidhjet

NYT: CIA sulmon në Jemen nga baza saudite


Aeroplan pa pilot
Agjencia amerikane Qendrore e Inteligjencës (CIA) e ka përdorur një bazë të largët në Arabinë Saudite për të nisur sulme me avionë pa pilotë në Jemenin fqinj.

“The New York Times” raportoi se CIA ka përdorur bazën e Arabisë Saudite për të sulmuar militantët në Jemen, përfshirë një sulm që la të vrarë pjesëtarin e lartë të Al-Qaedas të lindur në SHBA, Anëar al Aëlaki në vitin 2010.

Vendndodhja e bazës nuk dihet. Disa media kanë ditur për ekzistimin e bazës edhe para raportit të së martës në “The New York Times”, por janë përmbajtur nga raportimi, nga frika se mund të pengojnë operacionet amerikane kundër al-Qaedas.

Zbulimi i këtij lajmi, ka të ngjarë që të tendosë lidhjet mes SHBA-së dhe Arabisë Saudite.
XS
SM
MD
LG