Ndërlidhjet

Tunizi: Varrimi i liderit opozitar përcillet me protesta


Foto nga protestat në Tunizi
Grevat dhe protestat në Tunizi janë planifikuar të mbahen të premten pas varrimit të një politikani opozitar i cili kishte humbur jetën nga një atentat që i ishte bërë. Chokri Belaid ishte goditur nga një bandit derisa ishte larguar nga shtëpia e tij për të shkuar në punë të mërkurën në Tunis.

Vrasja e tij ka nxitur protestat në Tunizi dhe qytetet tjera. Të enjten një grumbull njerëzish i kishin vënë zjarr në selisë së Ennahda-së, Partisë Islamike të kryeministrit Hamdi Jebali.


Të mërkurën Jebali ka thënë se do ta prish/shpërbëjë qeverinë dhe se do të vendosë një qeveri të pavarur të teknokratëve për t’i kaluar tensionet sa më lehtë. Mirëpo, partnerët e koalicionit e kundërshtuan këtë veprim.

Analistët deklarojnë se Tunizinë e kanë pllakosur tensionet në mes të islamikëve që janë shumicë dhe kundërshtarëve të tyre laikë.

Gjithashtu është në rritje zhgënjimi meqë nuk ka zhvillim në vend që nga koha kur i ishte dhënë fund diktatorit tunizian Zine al-Abidine Ben Ali në janar të vitit 2011.
XS
SM
MD
LG