Ndërlidhjet

Sesion urgjent i KS-së mbi Korenë V.


Takim i Këshillit të Sigurimit, foto nga arkivi.
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar provën e re bërthamore të Koresë së Veriut.

Koreja e Veriut tha se testi i së martës, i treti dhe më i fuqishmi i saj, kishte për qëllim “mbrojtjen e sigurisë kombëtare dhe sovranitetin ndaj armiqësisë së pamatur të Shteteve të Bashkuara”.

Pheniani paralajmëroi gjithashtu se do të vazhdojë me “masat të intensitetit më të lartë” mëse Uashingtoni vazhdon armiqësinë.

Prova bërthamore është dënuar nha fuqitë e mëdha perëndimore, por edhe nga Rusia dhe Kina.
XS
SM
MD
LG