Ndërlidhjet

Dezertorët verikoreanë kundër Phenjanit


Vendi ku Koreja e Veriut ka kryer të martën provëne tretë bërthamore.
Dezertorët e Koresë së Veriut kanë ndërmarrë aksione kundër Phenjanit.

Të larguarit në qytetin Paju të Koresë së Jugut kanë kanë përdorur balonat e mbushur me gaz për të lëshuar 200,000 fletë së bashku me monedha prej 1 dollari përtej kufirit.

Në fleta shkruhej: “Ndaloni aktet provokuese me raketa dhe teste bërthamore”.

Ky veprim ndodh derisa Koreja e Veriut shënon deitëlindjen e liderit të saj të ndjerë, Kim Jong-il.

Të martën, Phenjani ka kryer provën e tretë bërthamore nëntokësore, për çfarë është dënuar ashpër nga komuniteti ndërkombëtar.
XS
SM
MD
LG