Ndërlidhjet

Karzai sërish kundër sulmeve të NATO-s


Afghanistan- Kabul: Afghan president Hamid Karzai speaks during his visit from Military academy today in Kabul, February, 16, 2013.
Prsidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, ka thënë se forcave afgane të sigurisë nuk do t’iu lejohet të bëjnë thirrje për sulme ajrore të NATO-s në zonat e banuara.

“Nëse është e vërtetë, kjo çështje është shumë serioze. Është e turpshme që forcat tona kombëtare, brenda tokës së tyre, kërkojnë veprimin e aerpolanëve të huaj kundër disa njerëzve. Nesër do të lëshoj dekretin se asnjë ushtarak afgan, në asnjë kusht, nuk mund të thërrasë për mbështetje të huaj ushtarake gjatë operacioneve në fshtarat tanë”, ka thënë Karzai para Akademisë Ushtarake në Kabul.

Deklaratat e tij vijnë pas vrasjes së dhjetë civilëve dhe katër talibanëve nga një sulm ajror i forcave të koalicionit, të mëkurën në provincën Kunar.

Viktimat civile, të shkaktuara nga forcat e NATO-s, janë çështje tejet e ndjeshme midis Qeverisë afgane dhe NATO-s.
XS
SM
MD
LG