Ndërlidhjet

Armenia zgjedh presidentin e ri


Armeni...
Armenët votojnë në zgjedhjet e pesta presidenciae, që nga pavarësia e tyre. Me gjithë se përballet me 6 kundërkandidatë, presidenti në detyrë Serzh Sarkisian, sipas të gjitha anketave, duket se do të marrë 70 për qind të votave.

Zgjedhjet pasojnë një fushatë, e cila u përcoll me një tentim vrajse të njërit nga kandidatët për president dhe një greve urie nga një tjetër.

Në vitin 2008, dhjetë njerëz u vranë në përleshjet në mes të policisë dhe protestuesve, pasi që Sarkisian u shpall fitues.
XS
SM
MD
LG