Ndërlidhjet

Dialogu “esencial” për rrugën evropiane


Nga takimi i sotëm i kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetarit të Këshillit Evropian, Herman van Rompuy...
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar sot në Bruksel kryetarin e Këshillit Evropian, Herman van Rompuy.

Thaçi ka falënderuar diplomatin evropian për mbështetjen e bllokut, ndërsa ka theksuar përkushtimin e autoriteteve kosovare për konsolidimin e duhur të shtetit të Kosovës.

Duke folur për takimin me homologun e Serbisë, Ivica Daçiq, i cili do të zhvillohet po sot në Bruksel, Thaçi ka thënë se qëllim i këtyre bisedimeve nuk është që Kosova dhe Serbia të mundin njëra-tjetrën, por të lëvizin përpara, drejt integrimeve evropiane dhe euro-atlantike.

“Besoj se në këto bisedime do të ngadhënjejnë vlerat evropiane dhe të kemi fqinjësi të mirë ndërshtetërore”, ka thënë Thaçi.

Herman van Rompuy ka kujtuar se Kosova duhet të përmbushë kriteret afatshkurtra, në lidhje me sundimin e ligjit, tregtinë, administratën publike dhe mbrojtjen e minoriteteve, si kusht për të avancuar në procesin evropian.

Diplomati i BE-së ka inkurajuar Thaçin që të tregojë konstruktivitet edhe në takimin e sotëm me Daçiqin.

“Rezultatet konkrete në dialog janë esenciale për përparimin në rrugën evropiane, edhe për Kosovën, edhe për Serbinë”, ka thënë Rompuy.

Thaçi ka takuar sot edhe presidentin e Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso.

Raundi i pestë i bisedimeve Thaçi-Daçiq pritet të zhvillohet në orët e pasdites. Në fokus të takimit të sotëm është thënë se do të jetë çështja e strukturave paralele të Serbisë në veri të Kosovës.
XS
SM
MD
LG