Ndërlidhjet

Aktivistët në Siri thonë se të paktën 19 njerëz kanë humbur jetën, kur një raketë ka goditur qytetin verior të Alepos.

Sipas burimeve të njëjta, në mesin e të vrarëve janë gjashtë fëmijë dhe tri gra.

Agjencia Reuters citon dëshmitarët të kenë thënë se raketa ka shembur tri ndërtesa.

Aktivistët sirianë, ndërkaq, thonë se pjesët e raketës së hedhur tregojnë se ajo ka qenë e llojit Scud.

Në dhjetorin e kaluar, NATO-ja ka raportuar se forcat e Qeverisë së Sirisë kanë përdorur raketa Scud në zonat e kontrolluara nga rebelët, në veri të vendit.

Konflikti në Siri ka nisur në mars të vitit 2011. Kryengritësit, që bëjnë thirrje për reforma demokratike, janë shtypur dhunshëm nga forcat e regjimit.

Kombet e Bashkuara thonë se afro 70,000 njerëz kanë humbur jetën në gati dy vjet trazira.
XS
SM
MD
LG