Ndërlidhjet

Vriten 7 milicë të Qeverisë në Irak


Irak
Persona të armatosur në veri të Irakut kanë ekzekutuar shtatë anëtarë të milicisë sunite – organ ky i themeluar për të luftuar militantët e Al Kaidës në vend.

Sulmuesit kanë arritur në një pikë kontrolli pranë fshatit Halaiwat, rreth 170 kilometra në veri të Bagdadit, dhe kanë kapur tetë anëtarë të milicisë Sahwa.

Një zyrtar i policisë i ka thënë agjencisë AFP se personat e armatosur kanë qenë të veshur me uniforma të ushtrisë.

Milicët e Sahwa-s janë dërguar në një tjetër lokacion, ku edhe janë ekzekutuar.

Njëri nga ta ka arritur të shpëtojë, por thuhet se është në gjendje kritike për jetën.

Dyzetenjëmijë anëtarët e milicisë Sahwa paguhen nga Qeveria e Irakut.

Ata janë shpesh shënjestër militantëve të tjerë sunitë, të cilët i konsiderojnë tradhtarë.
XS
SM
MD
LG