Ndërlidhjet

Punonjësi i i ambasadës iraniane në Oslo, kërkon azil


Foto ilustruese
Një punonjës i ambasadës iraniane në Oslo thuhet se ka kërkuar azil në Norvegji. Avokati këtij iraniani, i cili mbetet anonim, tha se ai me familjen e tij janë fshehur diku, ndërsa autoritetet norvegjeze janë duke shqyrtuar kërkesën e tij.

Avokati, Joergen Loevdal, tha se klienti i tij ka kërkuar azil në dhjetor, por nuk pranoi të thotë se për çfarë arsyesh. Është e paqartë nëse ky iranian ka status diplomatik.

Disa diplomatë iranianë kanë dezertuar në vitet e fundit si shenjë proteste për abuzime me të drejtat e njeriut dhe proceset zgjedhore në Iran.

Në mesin e tyre janë Mohammad Reza Hajdari, një ish-zyrtar konsullor në Norvegji, i cili dezertoi në vitin 2009 dhe Farzad Farhangian, i cili u largua nga ambasada iraniane në Bruksel në vitin 2010.

Ndërsa, Hossein Alizadeh dha dorëheqje në vitin 2010 nga ambasada iraniane në Finlandë për t'u bashkuar me opozitën politike.
XS
SM
MD
LG