Ndërlidhjet

Opozita siriane kritikon Perëndimin


Alepo, foto nga arkivi
Grupi kryesor opozitar sirian ka thënë se ka refuzuar ftesat për të vizituar Moskën dhe Uashingtonin.

Përmes një deklarate, Koalicioni Sirian Kombëtar tha se këtë veprim e ka marrë në shenjë proteste ndaj mungesës së reagimit ndërkombëtar, ndaj asaj që e ka quajtur shkatërrrim sistematik të qytetit antik të Alepos nga sulmet raktetore siriane.

Koalicioni tha se ka pezulluar pjesëmarrjen në konferencën “Miqtë e Sirisë” që mbahet në Romë në muajin e ardhshëm si shenjë proteste ndaj vrasjes së qindra civilëve.

Deklarata vjen derisa raportohet për sulme të reja në Alepo.

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeiut tha se të paktën 29 njerëz janë vrarë dhe 150 janë plagosur.
XS
SM
MD
LG