Ndërlidhjet

Regjimi iu ofron bisedime kryengitësve sirianë


Alepo, Siri, foto nga arkivi
Siria është ofruar për të zhvilluar bisedime me kryengritësit e armatosur, që po përpiqen të rrëzojnë presidentin Bashar al-Asad.

Propozimi sirian është bërë nga ministri i jashtëm, Walid al Moallem-pas bisedimeve të së hënës në Moskë me ministrin e Jashtëm Lavrov Sergei, i cili tha se situata në Siri është “në udhëkryq”.

Mustapha Abdel-Karim, një anëtar i këshillit ushtarak të kryengritësve, megjithatë, e ka refuzuar ofertën.

Ndërkohë, Koalicioni Kombëtar Sirian tha se tani do të marrë pjesë në një konferencë në Romë për të rritur mbështetjen për opozitën, duke anuluar një vendim të mëhershëm për bojkotimin e mbledhjen së të enjtes në shenjë proteste ndaj “heshtjes së botës” ndaj dhunës në Siri.

Brenda Sirisë, vonë në Damask janë dëgjuar shpërthime të fuqishme dhe armë zjarri.

Agjencia shtetërore agjencia e lajmeve SANA tha se nuk ka pasur viktima të shumta nga shpërthimi, i cili tha se ishte një sulm vetëvrasës me automjet.
XS
SM
MD
LG