Ndërlidhjet

Benedicti dorëzon sot detyrat e Papatit


Papa Benedicti XVI
Papa Benedicti XVI është duke kaluar orët e fundit në krye të Kishës Katolike Romake. Në orën 20, ai do të heqë dorë nga të gjitha detyrat e papatit.

Ai po ashtu do të takojë sot kardinalët nga e gjithë bota dhe, në prani të tyre, do të shkatërrojë Unazën e Peshkatarit – çfarë simbolizon fundin e papatit të tij.

Benedicti është papa i parë që ka dhënë dorëheqje qysh në vitin 1415.

Njoftimin për largimin nga posti, ai e ka bërë publik pak javë më parë, duke e asryetuar me probleme shëndetësore.
XS
SM
MD
LG