Ndërlidhjet

Lew konfirmohet në krye të Thesarit amerikan


Jack Lew
Jack Lew, ish-shef i stafit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, është konfimuar në krye të Thesarit amerikan.

Senati ka votuar me 71 vota në favor të tij dhe 26 kundër.

Lew merr postin e Sekretarit të Thesarit në kohën kur administrata Obama po bën përpjekje me Republikanët që të shmangë shkurtimet buxhetore prej 85 miliardë dollarësh, të cilat mund të hyjnë në fuqia nga e premtja.

Lew pason Tim Geithnerin.
XS
SM
MD
LG