Ndërlidhjet

Shpërbëhet partia e Yushchenkos


Viktor Yushchenko, foto nga arkivi
Partia e ish presidentit ukrainas Viktor Yushchenkos “Ukraina jonë” është shpërbërë.

Vendimi është marrë në kongresin e partisë në Kijev.

Dokumentet e themelimit, vulat dhe flamujt do t’i dorëzohen Muzeut të Revolucionit të Portokalltë. Yushchenko është ftuar në kongres por nuk ka marrë pjesë.

“Ukraina jonë” fitoi vetëm një për qind të votave parlamentare në muajin tetor duke dështuar të arrijë pragun prej 5 për qind që mundëson hyjren në parlament.
XS
SM
MD
LG