Ndërlidhjet

Netanyahu: Irani po "blen kohë"


Foto Arkiv
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka thënë se Irani është duke përdorur bisedimet bërthamore me fuqitë botërore për të "blerë kohë", për të punuar në ndërtimin e një bombe bërthamore.

Vërejtjet e së dielës të Netanyahut vijnë pas bisedimeve të fundit në Kazakistan në mes të Iranit dhe gjashtë fuqive botërore që përfunduan pa ndonjë rrugëdalje.

Ministri izraelit i mbrojtjes Ehud Barak, në një fjalim në Uashington drejtuar Komitetit amerikano –izraelit, i përsëriti dyshimet e Netanyahut se diplomacia botërore do të mund të ndalë ambiciet bërthamore të Iranit.

Mediat iraniane kanë raportuar të dielën se vendi kishte ndërtuar rreth 3000 centrifuga për pasurimin e ri të avancuar të uraniumit, një zhvillim që mund të përshpejtojë projektin bërthamor.

Bllokadat ndërkombëtare dhe ndryshimet e afateve kohore pritet të dominojnë vizitën e presidentit amerikan Barak Obama në Izrael në fund të këtij muaji.
XS
SM
MD
LG